---
title: "Szülészetek kórházanként: szülésszám és császármetszés aránya (2025) | KórházMérleg"
description: "Mind a 56 magyar szülészet 2025. évi szülésszáma és császármetszés-aránya a NEAK hivatalos adataiból, 2015-tól visszamenő országos idősorral."
url: https://korhazmerleg.hu/szuleszetek/
source: KórházMérleg (korhazmerleg.hu)
---

# Szülészetek: szülésszám és császármetszés kórházanként

2025-ben **66 714 szülés** volt a magyar kórházakban, **42,6%** császármetszéssel. 56 kórház szülészetének adatai, a NEAK hivatalos minőségi indikátorából.

56

szülészet

66 714

szülés 2025-ben

42,6%

császármetszés országosan

Szűrés:

| Kórház | Megye | Szülések (2025) | Változás (2024) | Császármetszés |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| [Debreceni Egyetem Klinikai Központ](https://korhazmerleg.hu/korhaz/debreceni-egyetem-klinikai-kozpont/#szules) | Hajdú-Bihar | 4865 | -6% | 37,6% |
| [Semmelweis Egyetem Klinikai Központ](https://korhazmerleg.hu/korhaz/semmelweis-egyetem-klinikai-kozpont/#szules) | Budapest | 4410 | 0% | 54,3% |
| [Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/szabolcs-szatmar-bereg-varmegyei-oktatokorhaz/#szules) | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 4216 | -11% | 42,6% |
| [Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/borsod-abauj-zemplen-varmegyei-kozponti-korhaz-es-egyetemi-oktatokorhaz/#szules) | Borsod-Abaúj-Zemplén | 3373 | -4% | 43,5% |
| [Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ](https://korhazmerleg.hu/korhaz/pecsi-tudomanyegyetem-klinikai-kozpont/#szules) | Baranya | 2636 | -10% | 45,3% |
| [Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/gyor-moson-sopron-varmegyei-petz-aladar-egyetemi-oktato-korhaz/#szules) | Győr-Moson-Sopron | 2493 | -7% | 26,1% |
| [Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/eszak-pesti-centrumkorhaz-honvedkorhaz/#szules) | Budapest | 2250 | -5% | 57,7% |
| [Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház, Székesfehérvár](https://korhazmerleg.hu/korhaz/fejer-varmegyei-szent-gyorgy-egyetemi-oktato-korhaz-szekesfehervar/#szules) | Fejér | 2121 | -12% | 35,2% |
| [Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/bacs-kiskun-varmegyei-oktatokorhaz/#szules) | Bács-Kiskun | 2110 | -11% | 50,6% |
| [Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ](https://korhazmerleg.hu/korhaz/szegedi-tudomanyegyetem-szent-gyorgyi-albert-klinikai-kozpont/#szules) | Csongrád-Csanád | 2041 | -5% | 47,8% |
| [Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/budapesti-jahn-ferenc-del-pesti-korhaz-es-rendelointezet/#szules) | Budapest | 1853 | -5% | 40,6% |
| [Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/del-budai-centrumkorhaz-szent-imre-egyetemi-oktatokorhaz/#szules) | Budapest | 1478 | +5% | 28,0% |
| [Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/vas-varmegyei-markusovszky-egyetemi-oktatokorhaz/#szules) | Vas | 1475 | -9% | 46,7% |
| [Észak-budai Szent János Centrumkórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/eszak-budai-szent-janos-centrumkorhaz/#szules) | Budapest | 1456 | -10% | 47,4% |
| [Békés Vármegyei Központi Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/bekes-varmegyei-kozponti-korhaz/#szules) | Békés | 1444 | -8% | 47,4% |
| [Budapesti Uzsoki Utcai Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/budapesti-uzsoki-utcai-korhaz/#szules) | Budapest | 1360 | +2% | 40,5% |
| [Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/budapesti-bajcsy-zsilinszky-korhaz-es-rendelointezet/#szules) | Budapest | 1355 | -6% | 43,4% |
| [Kistarcsai Flór Ferenc Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/kistarcsai-flor-ferenc-korhaz/#szules) | Pest | 1300 | -8% | 35,6% |
| [Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/jasz-nagykun-szolnok-varmegyei-hetenyi-geza-korhaz-rendelointezet/#szules) | Jász-Nagykun-Szolnok | 1299 | -1% | 42,5% |
| [Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/veszprem-varmegyei-csolnoky-ferenc-korhaz/#szules) | Veszprém | 1287 | -5% | 33,2% |
| [Budapesti Szent Margit Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/budapesti-szent-margit-korhaz/#szules) | Budapest | 1244 | +1% | 49,6% |
| [Kiskunhalasi Semmelweis Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/kiskunhalasi-semmelweis-korhaz/#szules) | Bács-Kiskun | 1215 | +1% | 53,3% |
| [Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/somogy-varmegyei-kaposi-mor-oktato-korhaz/#szules) | Somogy | 1150 | -4% | 38,3% |
| [Heves Vármegyei Markhot Ferenc Kórház, Eger](https://korhazmerleg.hu/korhaz/heves-varmegyei-markhot-ferenc-korhaz-eger/#szules) | Heves | 1134 | -10% | 32,0% |
| [Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház, Tatabánya](https://korhazmerleg.hu/korhaz/komarom-esztergom-varmegyei-szent-borbala-korhaz-tatabanya/#szules) | Komárom-Esztergom | 1026 | -14% | 25,3% |
| [Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/zala-varmegyei-szent-rafael-korhaz/#szules) | Zala | 1025 | +5% | 36,6% |
| [Ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/cegledi-toldy-ferenc-korhaz-es-rendelointezet/#szules) | Pest | 847 | -13% | 47,7% |
| [Kazincbarcikai Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/kazincbarcikai-korhaz/#szules) | Borsod-Abaúj-Zemplén | 828 | -12% | 34,7% |
| [Váci Jávorszky Ödön Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/vaci-javorszky-odon-korhaz/#szules) | Pest | 791 | -19% | 45,3% |
| [Szent Damján Görögkatolikus Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/szent-damjan-gorogkatolikus-korhaz/#szules) | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 770 | +5% | 35,2% |
| [Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/soproni-erzsebet-oktato-korhaz-es-rehabilitacios-intezet/#szules) | Győr-Moson-Sopron | 737 | -1% | 39,8% |
| [Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet, Hatvan](https://korhazmerleg.hu/korhaz/hatvani-albert-schweitzer-korhaz-rendelointezet-hatvan/#szules) | Heves | 727 | -8% | 50,9% |
| [Tolna Vármegyei Balassa János Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/tolna-varmegyei-balassa-janos-korhaz/#szules) | Tolna | 719 | -9% | 38,4% |
| [Dél-pesti Centrumkórház-Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/del-pesti-centrumkorhaz-orszagos-hematologiai-es-infektologiai-intezet/#szules) | Budapest | 707 | -19% | 42,6% |
| [Budapesti Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/budapesti-peterfy-sandor-utcai-korhaz-rendelointezet/#szules) | Budapest | 680 | -19% | 49,0% |
| [Gyöngyösi Bugát Pál Kórház, Gyöngyös](https://korhazmerleg.hu/korhaz/gyongyosi-bugat-pal-korhaz-gyongyos/#szules) | Heves | 679 | -14% | 40,8% |
| [Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/dunaujvarosi-szent-pantaleon-korhaz-rendelointezet/#szules) | Fejér | 648 | -10% | 37,7% |
| [Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház, Salgótarján](https://korhazmerleg.hu/korhaz/nograd-varmegyei-szent-lazar-korhaz-salgotarjan/#szules) | Nógrád | 621 | -18% | 42,0% |
| [Ózdi Almási Balogh Pál Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/ozdi-almasi-balogh-pal-korhaz/#szules) | Borsod-Abaúj-Zemplén | 582 | -9% | 32,1% |
| [Bajai Szent Rókus Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/bajai-szent-rokus-korhaz/#szules) | Bács-Kiskun | 559 | +11% | 45,3% |
| [Hódmezővásárhelyi-Makói Egészségügyi Ellátó Központ](https://korhazmerleg.hu/korhaz/hodmezovasarhelyi-makoi-egeszsegugyi-ellato-kozpont/#szules) | Csongrád-Csanád | 554 | 0% | 42,4% |
| [Karcagi Kátai Gábor Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/karcagi-katai-gabor-korhaz/#szules) | Jász-Nagykun-Szolnok | 483 | -12% | 33,5% |
| [Siófoki Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/siofoki-korhaz-rendelointezet/#szules) | Somogy | 474 | -7% | 52,7% |
| [Esztergomi Vaszary Kolos Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/esztergomi-vaszary-kolos-korhaz/#szules) | Komárom-Esztergom | 469 | -6% | 49,3% |
| [Mosonmagyaróvári Karolina Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/mosonmagyarovari-karolina-korhaz-rendelointezet/#szules) | Győr-Moson-Sopron | 468 | 0% | 42,5% |
| [Jászberényi Szent Erzsébet Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/jaszberenyi-szent-erzsebet-korhaz/#szules) | Jász-Nagykun-Szolnok | 428 | -2% | 37,2% |
| [Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/nagykanizsai-kanizsai-dorottya-korhaz/#szules) | Zala | 426 | +13% | 43,4% |
| [Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/oroshazi-dr-laszlo-elek-korhaz-es-rendelointezet/#szules) | Békés | 407 | -23% | 51,4% |
| [Ajkai Magyar Imre Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/ajkai-magyar-imre-korhaz/#szules) | Veszprém | 396 | -1% | 50,3% |
| [Pápai Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelő](https://korhazmerleg.hu/korhaz/papai-grof-esterhazy-korhaz-es-rendelointezeti-szakrendelo/#szules) | Veszprém | 325 | -5% | 43,1% |
| [Dombóvári Szent Lukács Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/dombovari-szent-lukacs-korhaz/#szules) | Tolna | 291 | -14% | 35,4% |
| [Balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/balassagyarmati-dr-kenessey-albert-korhaz-rendelointezet/#szules) | Nógrád | 264 | +45% | 58,0% |
| [Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/satoraljaujhelyi-erzsebet-korhaz/#szules) | Borsod-Abaúj-Zemplén | 155 | -30% | 51,0% |
| [Mezőtúri Kórház és Rendelőintézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/mezoturi-korhaz-es-rendelointezet/#szules) | Jász-Nagykun-Szolnok | 53 | -64% | 41,5% |
| [Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet](https://korhazmerleg.hu/korhaz/gottsegen-gyorgy-orszagos-kardiovaszkularis-intezet/#szules) | Budapest | 9 | +800% | 100,0% |
| [Keszthelyi Kórház](https://korhazmerleg.hu/korhaz/keszthelyi-korhaz/#szules) | Zala | 1 | -100% | 0,0% |

A császármetszés aránya nem minőségi rangsor: a magasabb ellátási szintű központok több nagy kockázatú szülést látnak el. Finanszírozási év szerinti adatok. Forrás: [NEAK minőségi indikátor: szülésszám és a császármetszések aránya intézetenként](https://neak.gov.hu/felso_menu/szakmai_oldalak/gyogyito_megeleozo_ellatas/szakellatas/fekvobeteg_szakellatas_minosegi_indikator/csaszarmetszesek).

## Szülések és császármetszések országosan, évente

| Év | Szülések | Császármetszés | Arány |
| --- | --- | --- | --- |
| 2025 | 66 714 | 28 385 | 42,6% |
| 2024 | 71 701 | 29 821 | 41,6% |
| 2023 | 79 429 | 32 453 | 40,9% |
| 2022 | 82 753 | 33 700 | 40,7% |
| 2021 | 87 210 | 35 437 | 40,6% |
| 2020 | 88 644 | 36 328 | 41,0% |
| 2019 | 84 749 | 35 612 | 42,0% |
| 2018 | 86 241 | 35 437 | 41,1% |
| 2017 | 88 632 | 35 716 | 40,3% |
| 2016 | 89 232 | 34 999 | 39,2% |
| 2015 | 89 152 | 34 289 | 38,5% |

## Gyakori kérdések

**Hány szülés volt Magyarországon 2025-ben?**

A NEAK finanszírozási adatai szerint 66 714 szülés volt a kórházakban, ebből 28 385 császármetszéssel (42,6%). 2015-ben még 89 152 szülés volt, 38,5% császármetszéssel.

**Melyik kórházban van a legtöbb szülés?**

2025-ben: Debreceni Egyetem Klinikai Központ (4865), Semmelweis Egyetem Klinikai Központ (4410), Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház (4216), Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház (3373), Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (2636).

**Miért különbözik kórházanként a császármetszések aránya?**

Az arány függ attól is, milyen várandósokat lát el a kórház: a nagy, magasabb ellátási szintű központokba több a nagyobb kockázatú szülés, ami magasabb arányt hozhat. Az arány ezért nem minőségi rangsor; a szülés módjáról mindig az orvosoddal egyeztess.

**Honnan származnak az adatok?**

A NEAK „Szülésszám és ezzel összefüggésben a császármetszések aránya intézetenként” minőségi indikátorából (finanszírozási év szerint), 2015–2025.
